mirmed@op.pl
O poradni
KOLONOSKOPIA

Kolonoskopia to czułe badanie, które pozwala na wykrycie ok. 95 %. przypadków nowotworów. Kolonoskopia z polipektomią – usunięciem polipów jelita grubego, wykonywana regularnie, jest prawdopodobnie najbardziej skuteczną metodą zwalczania raka jelita grubego. Według danych szacunkowych, powoduje ona zmniejszenie ryzyka zachorowania o 76–90 % i zmniejszenie śmiertelności o 69 %.

Na czym polega badanie?
Diagnostyczna kolonoskopia służy rozpoznaniu chorób jelita grubego, tak zapalnych jak i nowotworowych. Prawie wszystkie nowotwory, w tym raki, biorą swój początek w warstwie ściany jelita wyściełającej je od wnętrza, czyli w błonie śluzowej. Dzięki właśnie kolonoskopii możemy potwierdzić lub wykluczyć obecność nowotworu oraz wyjaśnić przyczynę wielu dolegliwości, do których zaliczamy biegunki, zaparcia, bóle brzucha, uczucie niepełnego wypróżnienia, wąskie, czyli ołówkowate stolce, śluz w stolcu i inne.

Badanie powinno wykonać się profilaktycznie w wieku 50 lat. W przypadku nie wykrycia zmian chorobowych kolejne badanie wykonuje się po 10 latach. Osoby, u których w najbliższej rodzinie wykryto polip lub raka przed 60 rokiem życia, pierwszą kolonoskopię powinny mieć wykonaną w wieku 40 lat. Oczywiście indywidualne wskazania ustala lekarz kierujący na badanie. W przypadku wykrycia zmian chorobowych, w zależności od ich charakteru, lekarz po badaniu zaproponuje dalsze postępowanie oraz wskaże termin kolonoskopii kontrolnej.

Kolonoskopia jest badaniem pozwalającym ocenić wnętrze całego jelita grubego, a nawet końcowego odcinka jelita cienkiego. Jelito grube dorosłego człowieka posiada średnio 120 cm długości i składa się z bardzo krótkiego, 3-4 cm odcinka odbytu, 12 – 20 cm odcinka odbytnicy i z około 1 metrowej długości okrężnicy. Badanie wykonuje się kolonoskopem, czyli cienkim długim i elastycznym endoskopem wprowadzanym przez odbyt. Endoskop zawiera światłowód, dzięki któremu oświetlamy oglądany odcinek jelita. Obok światłowodu jest oko kamery, dzięki której obraz z wnętrza jelita jest oglądany przez badającego na ekranie monitora i śledzony przez pacjenta oraz innych lekarzy. Pod czas badania kolonoskopowego istnieje możliwość pobrania materiału diagnostycznego do badania histopatologicznego czy wykonania polipektomii (usunięcia polipów, z większości których powstają nowotwory).

Wskazania do kolonoskopii:

Jeśli w ostatnim czasie wystąpiły u Ciebie objawy:

- dokuczliwe zaparcia,
- zmiana rytmu wypróżnień, której nie można wytłumaczyć zmianą diety lub trybu życia,
- biegunki połączone z oddawaniem dużej ilości gazów, które utrzymują się przez wiele tygodni,
- anemia (najczęściej odczuwana w postaci osłabienia sprawności, większej podatności na zmęczenie i podwyższonej temperatury),
- bóle w dole brzucha i dolnych partiach pleców, uczucie dyskomfortu, nudności, wymioty,
- poczucie niepełnego wypróżnienia,
- ślady krwi na papierze lub bieliźnie, krwawienia z odbytu.

Jeśli na przynajmniej jedno z pytań odpowiedź była TAK, to znak, że najwyższa pora umówić się na wizytę do lekarza i rozważyć wykonanie kolonoskopii.

Przeciwwskazania do zabiegu:

Kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, tzn. takim, w którym narusza się ciągłość tkanek i wykonuje pewne zabiegi w organizmie człowieka. W związku z tym zawsze istnieje możliwość powikłań, choć ich liczba jest minimalizowana dzięki zastosowanie coraz lepszego sprzętu i coraz większe umiejętności badających lekarzy. Przeciwwskazaniem do wykonania badania kolonoskopii jest zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna), objawy zapalenia otrzewnej, podejrzenie perforacji (pęknięcia) przewodu pokarmowego, ciężkie choroby serca i płuc (na przykład zawał serca, zdekompensowana niewydolność serca), ostra niewydolność oddechowa, ciąża, zaburzenia krzepnięcia krwi (przy planowanej biopsji lub wycięciu polipa). U osób świeżo po zabiegach w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy, jeśli nie ma bezwzględnych wskazań do kolonoskopii, nie praktykuje się wykonywania tego badania w krótkim czasie od zabiegu. Badanie wykonywane świeżo po interwencji chirurgicznej może się wiązać z większym dyskomfortem chorego oraz ryzykiem powikłań.

Decyzje na temat odstąpienia od kolonoskopii i wykonania jej w późniejszym terminie podejmuje się indywidualnie.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Do badania należy się odpowiednio przygotować. Pacjent może to zrobić sam w domu i zgłosić się tylko na badanie bez konieczności hospitalizacji.

Przed kolonoskopią wymagane jest dokładne oczyszczenie jelita ze strawionej treści pokarmowej. Przygotowanie polega na przyjmowaniu specjalnego środka przeczyszczającego oraz zachowaniu ścisłej, płynnej diety. Nie jest to proces dla pacjenta przyjemny wymaga dyscypliny i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza i ulotki leku ale jest to niezbędne aby podczas badania możliwe było obejrzenie każdego fragmentu śluzówki. Przygotowanie zależne też jest od pory dnia, o której badanie jest wykonywane.

Osoby stale przyjmujące leki np. na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczkę, powinny zażyć normalną dzienną dawkę swoich leków popijając małą ilością wody.

Badania wykonywane są Prywatnie lub w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia – Lekarz POZ na skierowaniu zaznacza „leczenie w Oddziale Chirurgii Jednego Dnia”.

Jest możliwość wykonania zabiegu w znieczuleniu – o szczegóły zapytaj umawiając się w Rejestracji Poradni Specjalistycznej.
Chcesz umówić wizytę?
Wybierz preferowany sposób kontaktu:
Przygotuj numer PESEL i zadzwoń już teraz!
Zapytaj o szczegóły naszej oferty!
Kliknij poniższy link i wyślij maila do naszej rejestracji
Odpowiadamy w maksymalnie 24h!
mirmed@op.pl
Internetowa rejestracja do lekarzy wszystkich specjalności
Kliknij poniższy link i zarejestruj się On-line!
Przejdź do eRejestracji (dodać link)
Adres
ul. Mireckiego 90,
Tomaszów Mazowiecki

44 738 00 07
Numery wewnętrzne:
Rejestracja POZ
Rejestracja Poradni Specjalistycznych
Stomatologia
Opieka długoterminowa
Diagnostyka laboratoryjna
Diagnostyka obrazowa
Medycyna pracy
Hostel
Godziny otwarcia
POZ pon.-pt.
Rejestracja Pacjentw w godz.
Poradnie specjalistyczne
Punkt Pobrań
Płatności
Karta/Gotówka/MediRaty
Do pobrania
Cennik(brak)
Media społecznościowe